Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 394 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Kategorie

Gniazda spotykane w sprzęcie Video

czwartek, 31 stycznia 2013 12:52
Skocz do komentarzy

Gniazda spotykane w sprzęcie Video:

"CINCH".
Pierwsze z nich (najbardziej znane) to gniazdo typu "CINCH", powszechnie spotykane w urządzeniach audio-wideo. Używane jest najczęściej do przesyłania obrazu w formie komplementarnego sygnału wideo, a także do przesyłania dźwieku. Gniazda wideo mają zwykle izolator koloru żółtego i oznaczone są zwykle jako "VIDEO" lub "CVBS - czyli Composite Video Baseband Signal". Gniazda dźwiękowe mają zwykle izolatory koloru czerwonego - dla kanału prawego lub białego - dla kanału lewego. Należy pamiętać, że gniazda te są zwykle jednokierunkowe! Oznacza to, że powinny byc zainstalowane oddzielne gniazda wejściowe - do wprowadzenia sygnału np. do telewizora, oznaczone zwykle "IN" oraz gniazda wyjściowe - służące do wyprowadzenia sygnału z urządzenia, oznaczone zwykle jako "OUT". Czasami jednak stosuje się także dwukierunkowe gniazda "CINCH". Sytuacja taka wystepuje np. w wideokamerze Sony TRV-900.
Wówczas funkcja gniazd uzalezniona jest od aktualnego stanu urządzenia. Podczas odtwarzania na gniazdach tych znajdują się sygnały wyjściowe. Kiedy podamy na nie sygnał z zewnątrz i włączymy nagrywanie - wtedy gniazda stają się wejściowymi! Sporadycznie stosuje się gniazda "CINCH" do wyprowadzenia także sygnałów "Y/C". W tym wypadku izolator koloru żółtego oznacza zwykle gniazdo luminancji ("LUMA"), a izolator koloru białego gniazdo chrominancji ("CHROMA").

BNC.
Sporadycznie jeszcze spotykane do przesyłania całkowitego sygnału wizyjnego, audio lub RGB. Jako wysokiej jakości gniazdo połączeniowe może być uzywane do wyprowadzenia dowolnych sygnałów. Jeśli sygnał wymaga kilku przewodow, wówczas stosuje się oddzielne gniazda dla każdego z nich.
Gniazda te spotykane są najczęściej w urządzeniach profesjonalnych.

Y/C (S-Video).
Jest to najczęściej czterobolcowe gniazdo dypu mini DIN. Jak sama nazwa wskazuje słuzy ono do przesyłania obrazu w formie dwóch sygnałów: luminancji i chrominancji. W urządzeniach oznaczane jest ono zwykle jako "S-Video", "Y/C" lub "SVHS". Jest ono zwykle tak jak gniazdo "CINCH" - jednokierunkowe, chociaż czasmi może występować w wersji dwukierunkowej.

RGB
Występuje w dwóch formach: jako wczesniej wymienione gniazdo BNC lub jako tzw. EUROZŁĄCZE, o którym za dalej.

EUROZŁĄCZE.
Zwane także EUROCONECTOR-em lub gniazdem Peritel. Jest to 21 stykowe, specjalne złącze, na którym występują zarówno: całkowity sygnał wizyjny, audio, RGB, mozliwe jest także przesyłanie sygnału S-Video. Na złączu dostepne są zarówno wejścia jak i wyjścia całkowitego sygnału wizyjnego, audio oraz S-Video, zależnie od konstrukcji urządzenia. Trzeba pamietać, że nie każdy telewizor wyposażony w Eurozłącze podiada wszystkie wyprowadzone na nim sygnały! Dotyczy to także innych urządzeń.

Podziel się
oceń
3
1


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  12 870